Služby B2B projekty Pro architekty Realizace O nás Showroomy Kontakt
V poslední kolekci britské značky Established & Sons jsme mohli mezi mnoha známými jmény slavných designérů rozpoznat i několik těch méně povědomých. Mezi ně jistě patří i Leo Ransmeier, který pro britského výrobce představil velmi inteligentně a kompaktně řešenou otočnou stoličku Revolver.
Ta je vlastně prototypem celkového Ransmeierova přemýšlení o užitných hodnotách každodenních předmětů, který tento tvůrce z New Yorku velmi rád navrhuje. I když má autor za sebou již například spolupráci s nizozemskou legendou Droog, v jeho práci převládá spíše čistý minimalistický styl, který však v sobě vždy obsahuje určitý vtip nebo rafinované funkční vylepšení, které z jeho návrhů nevytváří jenom obyčejný strohý minimalismus. Na stejném principu funguje i jeho ranný návrh z roku 2006, který vytvořil ve spolupráci s Gwendolyn Floyd právě pro zmiňovaný Droog. Jedná se o závěsné svítidlo Hang on Easy. To se skládá pouze z průsvitného kulovitého stínítka, které jednoduše nasadíte na zavěšenou žárovku. Díky velmi chytrému, ale zároveň prostě jednoduchému otvoru pro navléknutí žárovky a zaháknutí kabelu vznikl ze stínidla rafinovaný objekt se svou přesnou funkcí. Tu má samozřejmě i zmíněná stolička Revolver pro společnost Established & Sons , která je zároveň zatím posledním návrhem v portfoliu Leona Ransmeiera. Kovová stolička archetypální konstrukce se čtyřmi nohami je v jedné třetině své výšky rozdělena a její vrchní část je velmi lehce otočná. Stejně tak snadně jako zásobní bubínek revolveru. Nenápadné, ale přesto experimentální a velmi praktické. Takový je přístup newyorského tvůrce.
Svědčí o tom i jeho další projekty, jako je například odkapávací tác na nádobí Dishrack, který v roce 2008 navrhl též ve spolupráci s Gwendolyn Floyd ještě za svého působení v Nizozemí. Ten se stává hustým lesem umělohmotných tyčinek vytvářejících oporu do všechny typy nádobí a doplňků, které běžně umíváme. Stejně tvarovaná je pak i jeho rohožka Doormat z roku 2004.
Mnoho předmětů navrhl Ransmeier pro svou vlastní značku DBA, kterou založil se svými přáteli Erikem Wysocanenm and Patrickem Sarkissianem a která je zaměřena na produkci nenápadných a ekologicky založených funkčních objektů sloužících každodennímu životu. Příkladem může být kuličkové pero, které je z 98% recyklovatelné či série diářů a zápisníků Endless skládající se z jednotlivých kusů, které na sebe navazují a vytvářejí tak nekonečně dlouhý řatězec diářů. Humidifier je zase zcela jednoduchým osvěžovačem vzduchu s obyčejným kyblíkem na vodu stojícím na podstavci se zdrojem elektřiny. Do stejné rodiny patří i přesnosné topení či praktický umělohotný disk sloužící k uskladnění a lepší manipulaci se zdrojovými kabely.
Trochu odlišnou historii má design přísného pracovního stolu Folia, který navrhl designér původně pro ředitelku slavného skleněného domu Philipa Johnsona v New Canaan v Connecticutu. Stejně minimalistický jako je ikonický modernistický dům, je i tento pracovní stůl se čtyřmi výsuvnými šuplíky. Design se natolik líbil chicagské aukční síni Wright, že ho nyní nabízí exkluzivně v limitované edici. A to je snad tak jediný návrh Leona Ransmeiera, který tak byl povýšen na výce než jen inteligentní design našich všedních, ale přesto vždy jedninečných životních chvílí.