Services B2B projects For architects Realizations About us Showrooms Contact
101 rokov. Toľko sa dožila Florence Knoll, architektka a dizajnérka, ktorá výrazne zasiahla do dejín dizajnu 20. storočia. Máloktoré meno tak zosobňuje pionierske roky v presadzovaní a popularizácii modernistického dizajnu a máloktoré meno prepája toľkých výnimočných tvorcov ako ona. Zomrela 25. januára 2019.
Azda najvýraznejší architektonicko-dizajnérsky počin Florence Knoll je koncept, ktorý dnes označujeme ako open space. V povojnovom období navrhla revolučné zmeny, ktoré zmenili podobu práce interiérového dizajnéra aj kancelárskeho priestoru. Zbúraním priečok, uvoľnením priestoru, v použití ľahkého moderného nábytku, vytváraním nových zostáv, použitím textílii a farebnosti ako zjednocujúceho prvku vytvorila model, ktorý sa veľmi rýchlo stal vzorom pre ďalších tvorcov a žije v globálnom merítku doteraz. Tento dynamický, flexibilný model navyše nemenil len formu, ale aj správanie ľudí v kancelárii a preto sa označuje ako total design. Príbeh Florence Knoll je ale oveľa zaujímavejší.
Florence Marguerite Knoll Bassett, rodená Schust, sa narodila v roku 1917 v americkom štáte Michigan. V detstve mala prezývku Schu. Zásadná a tragická zmena v jej živote prišla, keď mala 14 rokov. Osirela. Vždy veľa kreslila a zaujímala sa o umenie a tak sa rozhodla v 16 rokoch pre Cranbrook Academy of Art. Riaditeľom školy bol vtedy Eliel Saarinen, priekopnícky fínsky architekt a dizajnér (otec Eera Saarinena). Florence mala šťastie. Saarinen si ju veľmi obľúbil a spolu s manželkou ju čiastočne adoptovali. Strávila s nimi čas v Európe a vďaka nemu intenzívne spoznávala modernistické princípy. Keď následne študovala na Kolumbijskej univerzite, spolupracovala napríklad s dizajnérom Charlesom Eamesom. Následne strávila dva roky v Európe, kde ju veľmi ovplyvnil Le Corbusier. Počas vojny zase spolupracovala s Walterom Gropiusom a Marcelom Breuerom a teda absorbovala podnety z Bauhausu od tých najlepších. A bolo ich viac. Samé esá a priekopníci v dejinách dizajnu. A ešte jedno veľké eso patrilo k jej blízkym priateľom aj učiteľom. Bol to Mies van der Rohe, ktorý ju učil na Illinois Institute of Technology, kde študovala architektúru a ktorého ona sama označovala za svojho najdôležitejšieho učiteľa.
V roku 1943 sa jej život opäť zmenil. Nastúpila ako dizajnérka a špecialistka na interiér do nábytkárskej firmy Knoll. V roku 1946 si potom Hansa Knolla zobrala za manžela a stala sa spoluvlastníčkou firmy. Florence pochopila, že nielen dizajnéri, ale aj architekti majú vynikajúce návrhy nábytku a tak začala cielene vyhľadávať návrhy, ktoré by boli vhodné do sériovej výroby. Pôvodne boli tieto kusy vytvárané ako originály pre konkrétny interiér. Vďaka jej osobným kontaktom mala firma Knoll otvorené dvere k tým najlepším (Breuer, van der Rohe, Saarinen, Bertoia, Jeanneret). Firma výrazne zmenila aj koncept a v tvorbe interiéru prelomovo prepájala tvorbu dizajnéra a architekta vo vytváraní komplexného celku. Vo firme vytvorili tzv. plánovaciu jednotku kde prepájali viacerých tvorcov. Florence Knoll založila napríklad aj oddelenie textilu. Okrem toho do firmy prijala veľa talentovaných žien dizajnérok, čo bolo veľmi progresívne rozhodnutie. Predtým sa vnímala tvorba interiéru viac ako dodatočné dekoratívne stvárnenie priestoru a navyše to bola doména mužov. Florence bola dobrá aj v marketingu. Napríklad veľmi dbala na vizuálnu komunikáciu firmy a sama zariaďovala všetky showroomy. Medzi najvýraznejšie realizácie Florence a značky Knoll patria práve tie spojené s novou formou kancelárie. Interiéry Connecticut General Life Insurance Company (1957), alebo pre General Motors v roku 1965 boli vo svojej dobe mimoriadne revolučné a moderné. Za vrchol jej kariéry sa považujú interiéry CBS v budove Eera Saarinena (1961- 63) v NYC, ktoré dokazujú jej absolútny perfekcionizmus, talent aj schopnosť viesť tím.
V roku 1955 zomrel počas tragickej nehody jej manžel. Florence nerezignovala a snažila sa úspešnú a rozrastajúcu firmu udržať a rozšíriť. Bola povestná svojou húževnatosťou. Opäť sa vydala a rozhodla sa svoj podiel vo firme (1959) predať s tým, že pre Knoll ešte ďalšie roky pracovala ako konzultantka a šéfka dizajnu. To, že firmu vybudovala dôsledne a vizionárskypotvrdzuje aj to, že Knoll stále patrí globálne medzi najlepšie značky v segmente špičkového dizajnového nábytku. Koncom 60. tych rokov Florence síce zredukovala svoju prácu, ale naďalej pracovala ako tvorca interiérov pre privátnu klientelu. Aj keď sa nerada ukazovala v médiách, za svoju prácu začala dostávať významne ocenenia. Napríklad v roku 2003 dostala najvyššie štátne vyznamenanie za umeleckú výnimočnosť od Georga W. Busha. Florence Knoll bola jedinečná a v dejinách má svoje jedinečné postavenie. Sama o sebe raz povedala „mala som výnimočný život“. Nedá sa nesúhlasiť.
Text: Ľubica Hustá